Nedávno se naši známí divili, jakto že na návštěvě jíme i běžné jídlo (rozuměj to, které je průmyslově zpracované – jako třeba párky). Tak jsem si řekla, že můj momentální jídelníček osvětlím i vám. Paleo teď na 100% nedržím. Momentálně se držím na nějakých 80% zdravého stravování.

Jde o to, že nyní řeším ve zvýšené míře nové pracovní povinosti, těhotenství a péči o dceru a to mne plně vytěžuje. Přestala jsem mít čas jezdit každý druhý den na nákupy a hledat ty nejlepší ingredience. Výsledkem je, že nemám čas ani na to každodenní vaření a raději si občas vypomůžu hotovkou.

Stres?

Napřed jsem se tím celkem stresovala. Měla jsem obavu hlavně z lupénkových ložisek, které se hezky zahojily, ale pak mi došlo, že stresovat se s tím, co bude a nebude, je ještě horší než občasné požívání mouky. A tak jsem to hodila za hlavu a snažím se udržovat hlavně v klidu a bez stresu v ideálním rozpoložení.

Je důležitější jíst stoprocentně zdravě nebo být raději v pohodě? Já volím to druhé. Je mi tak komfortněji a příjemněji.

Můj mozek si poradí i tak

Stejně podvědomě nezdravé a škodlivé jídlo nemůžu sníst, protože můj mozek je nastaven tak, že si o těchto potravinách myslí své. Schválně sami vyzkoušejte, jaké to je, když byste chtěli sníst třeba švába. Přesně tak vnímá můj mozek třeba Nutelu. Jako kluzkého, nechutného švába, který není běžnou součástí mého jídelníčku a netuším co by mi v zažívání provedla…

S jakou potravinou to máte tak vy?

Já vím, jak chci jíst, udržuji se na 80% a tím je pro mne nynější situace mnohem snesitelnější a příjemnější. Držím se zásad, které popisuji i ve své knize. Odbourám stres jakmile na něj přijdu a vím, že mne velmi tíží. Všechno ostatní je prostě v tu chvíli pasé. Moje kůže by mi ten stres mnohonásobně vrátila a to já zažít nechci.

Důležité je znát se

Myslím, že každý by měl přesně vědět, na co je jeho tělo nastavené a co by mělo dostávat. Pro mne je nyní důležité, že vím, jak to s potravinami skutečně je a jak to je s mím tělem.

Udržet se je výhra

Naopak bych ráda zdůraznila, že udržet se aspoň na těch 80 % složení zdravé stravy je celkem nutností. Přemíra škodlivých sacharidů dokáže úplně zhatit vaše dosavadní výsledky (sacharidy – cukry – obsahují je téměř všechny průmyslově zpracované jídla a obiloviny a mají za úkol obelhat náš spolehlivý rozlišující mlsný systém a dodat nám krátkodobě obrovské množství energii). Závislost na cukru je opravdovým problémem, který nám, lupénkářům, nedovolí žít bez projevů na kůži.  A u této závislosti je to stejné jako třeba u braní drog. Jakmile jste jednou čistí, je strašně snadné do toho spadnout znovu…

O čem je vlastně řeč? To, jak cukry v jídle způsobují systémový zánět, cukrovku, ekzémy a další libosti, se dočtete nejlépe v úžasné knize Jídlo na prvním místě.

Strava a zase jen strava

Tato kniha je pro mne pokladem a obsah by se měl vyučovat na základních školách. Kniha není zaměřena na lupénku a dietu. Není zaměřena vůbec na žádnou dietu. Je hlavně o tom, jak funguje naše tělo s běžnými potravinami. Poznat ten mechanismus bylo pro mne zásadní.

V knize se dočtete skutečné základy o stravě a poznatky, které jste nejspíš vinou amnézie zapoměli z hodin biologie. Jako třeba informaci, že naše tělo nedokáže vyrobit glukózu, se kterou na mě přišla moje maminka. Také vám dá určitý rozhled o tom, jak jíst, co vám škodí a co ne. A když se rozhodnete ve svém snažení polevit,jako já teď, bude fajn mít tyhle poznatky v hlavě.

Tak šup, knihu nakoupit a přečíst. Případně vy, moji přátelé, si ji můžete zapůjčit ode mne, stačí napsat zprávu nebo zavolat.

Budu ráda, že bude moci kolovat a přinese nové poznatky i dalším lidem.

PS:. Rozhodla jsem se, že podpořím všechny, kteří se teprve rozhodují, co se svojí lupénkou udělají a prvním 10 v tomto měsíci slevním e-book na 199 Kč z původních 499 Kč. Objednat jej můžete přímo zde na stránkách.

Pěkný den přeji

Vaše Helena

Autor: Helena Lachowiczova

Už od 14 let mám lupénku a za všechny ty roky jsem vyzkoušela snad všechnu dostupnou léčbu, která je v ČR k mání. Bohužel na lupénku je léčba mastičkami krátká, a proto jsem začala hledat další způsoby, jak se této nemoci zbavit. Po několika letech jsem našla funkční a smysluplný plán, jak se projevů lupénky zbavit a jak s ní dále pracovat. Sledujte můj blog a dozvíte se, co jsem všechno vyzkoušela, které techniky fungují a jaké novinky jsou k mání v zahraničí.

Pin It on Pinterest