Mám pro vás skvělou zprávu! Vyzkoušela jsem pro vás několik tuhých šamponů na vlasy s lupénkou a mám pro vás pozitivní výsledky.

Před tím, než jsem vyzkoušela tuhé šampony, jsem si vlasy umývala výhradně klasickými šampony na rozpuštěné krémové bázi.

Trochu jsem se obávala doprovodného efektu, který mne při změně kosmetiky dříve provázel. Tím byl návrat nejhorších a nejstarších ložisek lupénky ve vlasech. Většinou se ložiska obnovila za ušima, na temeni a na hranici čela a vlasů.

Ale tentokrát nic.

Na tuhý šampon jsem přešla z kokosového šamponu v tekuté variantě, který jsem pod značkou Bio koupila v DM v Brně. Avšak po stěhování jsem se už do DM nedostala a v Klatovském obchodě sem tu samou značku nikde nenašla. Proto jsem hledala vhodnou alternativu za můj milovaný kokosový šampon na internetu.

Nenašla jsem nic, co by mi nějak vonělo nebo vyhovovalo. Ale něco mne přece jen nadchlo a upoutalo moji pozornost. Články o prospěšnosti tuhých šampónů.

První mýdlo byl pokus

Prvním mýdlem jsem si chtěla ověřit, jestli to vůbec zvládnu, takovou změnu. Přeci se takové mýdlo nanáší úplně jinak, musí to klouzat a všude padat, nejspíš to nepůjde ani napěnit…

Samé obavy.

Ale! Tuhé šampony na vlasy mne oslovily hlavně díky absenci tenzidů a chemických látek, které obsahuje většina tekutých forem šampónů. A protože bylo velmi těžké najít skutečně dobrou alternativu za přijatelné peníze pro celou rodinu, řekla jsem si, že do toho jdu a vyzkouším je na vlastní kůži.

 

Mýdlárna a e-shop Bioo.cz

 

První balíček jsem si objednala z e-shopu Bioo.cz. Slyšela jsem na něj dobré ohlasy a navíc jako jediný e-shop nabízí tabulku, kde si přečtete, které složky jsou v jakém přípravku a zda jsou přírodní nebo zdraví škodlivé.

Objednala jsem si tuhé šampony Lopuch a konopí a tuhý šampon Visaka.

Šampony byly krásně zabaleny. Překvapila mne hezká přírodní vůně. Přece jen to, co já považuji za mýdlo, se s takovou vůní nedá srovnat. Oproti těmto specialitkám voní všechny tuhá mýdla z krámu jako chemie.

Normálně bych se s ním umyla celá. Což ale asi vůbec ničemu vadit nebude. Podle všeho jsou ekzematickou pokožkou snášeny dobře. Ale uvidíme. Zkouška na vlasech s lupénkou a živými ložisky teprve měla přijít.

Lopuch a konopí v akci

První umytí napjaté a rozdrážděné ekzematické pokožky na hlavě s tuhým šamponem probíhalo nadmíru uspokojivě. Nemyslela jsem si, že ta kostka tuhého mýdla bude tak hezky pěnit.

Moje očekávání spíše zahrnovalo nutnost dlouhého mydlení vlasů kusem něčeho, co my bude rukama jezdit sem a tam a občas spadne do odpadu. Ale ne. Vše bylo v pohodě a vlasy jsem si i v mé středně dlouhé délce v pohodě namydlila.

Spláchnutí mydlin bylo hrozně rychlé, což jsem vůbec nečekala. Jedna sprcha a bohatá pěna byla fuč.

Vážně? To je všechno?

Lupénka se nevysela ani po týdnu používání a co víc, jako super bonus se mi prodloužil interval mezi jednotlivým umytím na nějakých 6 dní.

Což je opravdu úžasné.

Vlasy se mi předtím mastily přímo šíleným způsobem a musela jsem je umývat co dva dny. Proto mne tuhý šampon skutečně překvapil.

Posvátný kořen Maca a tuhé mýdlo Navia

Mezi specialitky, které jsem objevila, patří toto pozoruhodné mýdlo Maca, které slibuje zastavení vypadávání vlasů, regeneraci pokožky a rychlejší růst nových vlasů. Zvědavá jsem byla hlavně na to, zda bude příjemný na ekzematickou pokožku a nezpůsobí pnutí, vysušení nebo svědění. To se mi u přípravků, které se s ekzémy nesnesou, dost často stávalo hned při prvním umytí a vždy to byl varovný signál, že tento přípravek opravdu ne.

Zpět k mýdlů Navia.

Mýdlo je malé, kulaté. Na první pohled na něm neshledáte nějakou zvláštnost nebo něco speciálního.

Ani po namočení a namydlení vlasů na šampónu není nic speciálního. Pění hodně. Více než šampon předchozí, ale jde dobře umývat.

Z ruky neklouže. Jedinou nevýhodou je, že se s ním umývají všichni, protože hezky voní, takže se rychle spotřebuje.

Účinky

Mýdlo mám teprve měsíc, a proto nemůžu objektivně posoudit, zda skutečně dělá to, co je slibováno: méně vypadávajících vlasů a rychlejší růst.

Ale účel, pro který jsem ho koupila, tedy šetrné umývání vlasů, hydratace pokožky s lupénkovými ložisky a minimum dráždění „živých“ partií, splnilo.

Pokožka po umytí nepne, nesvědí. ložiska nejsou drážděna. 

Je pravda, že nejsou úplně hydratovaná, jako by si člověk přál, ale nejsem bláhová a vím, že hydrataci a zvlhčení mohu čekat například od oleje, ne od mýdla, které má za úkol hlavně čistit.

Složení mýdla Maca pod lupou

Zajímá vás, co obsahuje přírodní mýdlo Maca od Navia?  Mě to také zajímá, protože čím víc vím o složení oblíbených produktů, tím lépe si pak dokáži vybrat to pravé při další volbě. Hlavně se učím, že některé složky se dají použít i jinak, než by člověk očekával.

Například avokádo.

Součástí složení je avokádové máslo. Ono samo o sobě to nebude máslo jako takové. Přesto je avokádo významnou složkou mýdla. Díky němu je pokožka příjemně hydratována a co víc… rychleji a snázeji se odlupují ložiska, která se tak mnohem rychleji vyčistí od šupin a nedráždí. Jakákoliv léčba se pak dostává do ložisek lupénky zvenčí mnohem snázeji a lépe funguje.

Co přesně dělá avokádo? 

Slyšeli jste někdy výraz – avokádo je zdravý tuk? Tak to tak skutečně je. Avokádo je sice jen ovoce, ale skutečně obsahuje tuky, které nám pomáhají s mnoha problémy a neduhy. 

Avokádo v kosmetice pomáhá hlavně s vysušenou pokožkou, která je pak hladší, lépe vyživená a rychleji se regeneruje. 

Osobně doporučuji kombinovat používání přípravků z avokáda se samotnou konzumací avokáda. Lupénku sice jen tak nevyléčíte, ale budete na správné cestě k léčbě.

 

Tuhé mýdlo ano

 Za mě tuhá mýdla ano. Je to jistě zajímavá cesta, jak být zase blíže k přírodě a k minimalismu, který je v mém, a možná ve vašem životě, důležitý.

Proč tedy mýdla ano? V čem jsou lepší než butelky, krásně navoněných šampónů?

  • v prvé řadě jsou baleny většinou v papíru a jsou tudíš mnohem více ECO
  • dobře pění
  • lépe a rychleji se umývají
  • vlasy se tolik nemastí
  • jsou viditelně čistější
  • pokožka hlavy se zklidňuje

Na závěr bych dodala, že je potřeba si vybírat a zkoušet, co vám sedí. Obecně se nedá říct, že tyhle mýdla ano a tyhle mýdla ne. Pokud jste ekzematik a máte v hlavě aktivní – tedy krvavá – ložiska, budete nejspíš chvilku trpět nepohodlím. Krvavá ložiska vždycky trochu štípou, když se hojí. 

Pokud vás mýdlo štípe, aniž byste měli ve vlasech podrážděná místa, nebude to ten pravý. Šampon by neměl vůbec svědit, pálit, vyusušovat a pokožka nesmí pnout. Tak poznáte dobrý tuhý šampon.

Přeji šťastnou ruku při výběru.

Autor: Helena Lachowiczova

Už od 14 let mám lupénku a za všechny ty roky jsem vyzkoušela snad všechnu dostupnou léčbu, která je v ČR k mání. Bohužel na lupénku je léčba mastičkami krátká, a proto jsem začala hledat další způsoby, jak se této nemoci zbavit. Po několika letech jsem našla funkční a smysluplný plán, jak se projevů lupénky zbavit a jak s ní dále pracovat. Sledujte můj blog a dozvíte se, co jsem všechno vyzkoušela, které techniky fungují a jaké novinky jsou k mání v zahraničí.

Pin It on Pinterest