V mé knize píšu o tom, že bychom měli začít přemýšlet o našem těle a zdraví jinak. Což je pro mne ale jen první krok ke změně a od té doby jsem to dotáhla ještě kus dál. Péče o moje tělo je mi samozřejmostí a tak bylo přirozené, že svůj focus postupně zaměřím i na další oblasti našeho života. Jednou z těchto oblastí je praní prádla.

Pro svoji rodinu jsem delší dobu hledala vhodné prací a máchací prostředky a vyzkoušela jsem jich celkem hodně. Které se mi nejvíce osvědčily?

Prací gel šetrný k přírodě

Před dvěma roky jsem začala s pracím gelem od Tierra Verde s označením Yellow and Blue (společně jsou zelené:-) a také s  olivovým mýdlem od stejné značky, které je perfektní právě na ten typ skvrn, který každý z nás nesnáší (kečup, rajče, barvičky, krev, blinkance…) a myslím, že dál seznam flekatých potěšení rozvádět nemusím:-). Před nedávnem jsem měla možnost vyzkoušet také klasické mýdlo Jelen na skvrny a ještě žlučové mýdlo stejné značky, ale mohu říct, že za mě je skutečně nejúčinější právě olivové mýdlo.

Přijít na to, jak zacházet s ekologickým pracím práškem bylo trochu těžší. Hlavně proto, že prádlo nebylo po vyprání stejné, jako když jsem používala třeba Persil. Nevonělo, nebylo hebké a oblečení, které bylo náchylnější ke žmolkování začalo být pomalu, ale jistě, nenositelné.

Kde jsem udělala chybu?

Nemíchat hrušky a jablka

Hlavně v tom, jaké prádlo jsem dávala prát spolu. Předtím to šlo – Persil všechno vypral. Ale teď už to prostě nešlo. Což pro mě tehdy bylo celkem mínus. Když se narodila dcera, neměla jsem chuť na nějaké zdlouhavé praní a přebírání prádla. Ale teď už mi to nějak nevadí. Malá se mnou tráví všechen čas, tak nějak za zvěšená za zadkem a celkem dost pomáhá i při třídění prádla.

Mýdlo z olivového oleje Yellow a Blue – z econea.cz

Nový způsob praní vyžaduje mnohem víc přemýšlení a třídění. Není to takovéto rychloházení prádla do bubnu. Co když mezi barevné padne nějaké to černé? Nevadí… No tak zde to celkem vadí. Poznáte to hlavně na měkčích látkách a citlivějších vláknech. A také na barvě.

Proto doporučuji skutečně dobře třídit oblečení nejen podle druhů a barev, ale pokud máte malé dítě, a chcete mít prádlo krásné, perte ho zvlášť.

Také jsem se vyhýbala vysokým teplotám a spíš prádlo předpírala v ruce s olivovým mýdlem.

Aviváž? A nedráždí to?

Vím, že hodně lidí díky svojí citlivé kůži nesnese aviváž. I já jsem na tom byla dost podobně. Můj muž je ekzematik a dcera má tudíž všechny dispozice k tomu, aby se u ní projevilo „to“ – myšleno lupénka nebo „ono“ – myšleno všechno ostatní. A tak se snažím co to jde, abych její kůži ničím neprovokovala. Bohužel někdy se nezadaří a přes všechno co pro ni děláme se jí objevil ekzímek na rukách a nohách. Vyprovokovaný nejspíš změnou batolecího mléka z Bebi na Sunar.

U malé to je tedy hlavně o stravě, ale znáte to. Každý rodič se pokusí udělat co nejvíce to jde. I když jsem nad výběrem pracího gelu a aviváže strávila trochu déle, nemyslím si, že bych byla nějak vysazená vůči ekzémům více, než jiní rodiče. Prostě to řeším až když to přijde a nedávám ničemu záminky.

Tak ale zpět k aviváži. Jako první jsem testovala opět Tierra Verde aviváž s levandulí. Ta krásně voní a skutečně je prádlo mnohem hezčí než bez ní. Což mi u dětských věcí vyhovuje. Pro sebe je mít voňavé nemusím, ale změkčení je fajn. Ono to prádlo z ekologických gelů není tak perfektně měkké jak jsem byla zvyklá od normálních pracích gelů.

Jako náhradu za extra vonící lavandulovou aviváž můžete využít třebas toto máchadlo, které není tak „navoňené“, ale přesto dělá příjemně měkké prádlo a je šetrnější.

          

K položené otázce v nadpise. Dráždí nebo nedráždí aviváž? Mě ani moji rodinu nedráždí. Setkala jsem se s lidmi a názory, že aviváž může dráždit a to zejména hodně zanícená ložiska lupénky, ale mě se to nikdy nestalo. Takže tolik k dráždění aviváží.

Změkčovadlo a PUER

Teprve nedávno jsme se přestěhovali s rodinou na západ k Šumavě a bohužel se ukázalo, že je tu mnohem tvrdší voda než v našem předchozím bytě v Brně. Což je pro mě celkem problém. Musím se víc mazat, pocit po sprchování je takový…nijaký… ale není nic co by nezvládl kokosový olej hydratovat. U praní se problém s tvrdou vodou projevu hlavně tím, že prací gel se stává méně účinným a prádlo vám leze z bubnu flekaté. A to se stalo i nám.

Proto jsem objednala do naší domácnosti novinku v podobě změkčovadla na tvrdou vodu také od Tierra Verde.

Na hodně odolné skvrny na bílém prádle se vyplatí mít také PUER, respektive bělící prášek s aktivním kyslíkem, který pomůže udržet prádlo krásně zářivé a není na bázy chlóru.

Momentálně pouze chvilku testujeme Ecover prací gel a Ecover kondicionér na prádlo. Takže s tímto výrobkem vám zatím recenze přinést nemohu.

Každopádně Tierra Verde u ekzematiků a lupénkářů uspěla dobře. Žádné dráždění se nekonalo…

PS:. všechny odkazy, které zde najdete jsou tzv. affiliate původu. To znamená, že pokud se rozhodnete zakoupit mnou doporučený produkt, udělejte to prosím právě skrze tento odkaz. Díky vám získám maličkou odměnu z vaší objednávky a budu si tak moci přihodit něco málo k našemu rodinnému rozpočtu a pořídit další produkty pro testování. Díky za vaši podporu.

S láskou Helena

Autor: Helena Lachowiczova

Už od 14 let mám lupénku a za všechny ty roky jsem vyzkoušela snad všechnu dostupnou léčbu, která je v ČR k mání. Bohužel na lupénku je léčba mastičkami krátká, a proto jsem začala hledat další způsoby, jak se této nemoci zbavit. Po několika letech jsem našla funkční a smysluplný plán, jak se projevů lupénky zbavit a jak s ní dále pracovat. Sledujte můj blog a dozvíte se, co jsem všechno vyzkoušela, které techniky fungují a jaké novinky jsou k mání v zahraničí.

Pin It on Pinterest