Lupénka a dieta?

Několikrát jsem v různých internetových magazínech, které píšou lidé najmutí speciálně na psaní článku – copywriteři, četla, že dieta na lupénku nefunguje a že to je snad ztráta času. Chtěla bych tímto článkem uvést otázku lupénky a diety k jejímu zmírnění nebo léčbě, na pravou míru. Přece jen je to jedno z prvních doporučení, které dostanete od kožního lékaře.

Jak je ale známo, kožní lékař vám k dietě nic víc neřekne. Je tu totiž od léčení kůže a projevů nemoci na kůži. Od diety je tu dietolog. K tomu nejspíš 99 % z vás nikdy nezavítá, protože v tom neuvidí nic prospěšného.

Vraťme se ale k lupénce a dietě.

Dieta od slova hubnout?

Problém je hlavně se slovem dieta. Pod tímto pojmem si mnoho z vás představí nějakou hubnoucí kůru, dietu na shození vánočních kil. Málokomu se vybaví stravování prospěšné lidskému tělu a maximálně podporující všechny jeho procesy. Schválně nepíšu správné stravování. Slovo „správné“ nerada používám už jen proto, že správné může být pro každého trochu něco jiného. Dieta tedy neznamená stravu vhodnou k hubnutí, i když je v našich končinách tohle slovo hubnutím přímo vyčpělé.

Co tedy dieta v zásadě znamená?

Dieta pochází z řeckého překladu slova Diaita. Což je v v zásadě řízený příjem tekutin a pokrmů za dosaženám specifického cíle. Tím cílem může být lepší výkonost, zdravé tělo, hubnutí nebo například nastartování normálních pochodů v lidském těle, které díky nadměrnému požívání cukrů a obilovin nepracují správně.

V kontextu lupénkáře, který poprvé najde ložisko na svém těle a navštíví kožního lékaře – protože přece kožní lékař musí umět vyléčit něco, co se nachází na kůži, je dieta velmi zásadní.

Problém, který spatřuji v léčbě lupénkáře u kožního lékaře je v samotné definici kožních lékařů. Nemám proti nim v zásadě nic. Jsou to opravdový experti na kožní onemocnění. Nicméně stravě, která je v léčbě autoimunitního opravdu důležitá, nevěnují svůj čas dostatečně a pacient často odchází z kožních ordinací pouze s letáčkem nebo brožurkou. Dozví se v zásadě informace, že nesmí jít:

  • vajíčka
  • majonézu
  • bílé pečivo
  • ryby
  • červené maso 
  • atd…

Více vám kožní při své půlhodině na pacienta nebude schopen předat. I když by třeba mohl nebo chtěl. Tohle si nemůže dovolit už jen proto, že v čekárně je nejspíš dalších 20 lidí čekající na jeho služby lékaře a rady.

Paradoxní, že ano?

Lupénka a strava zásadní pro zdravou funkci těla

Milí přátelé lupénkou postižení (nebo jejich opatrovníci). Neexistuje nic, jako dieta na lupénku. Lupénka je autoimunitní onemocnění. Reaguje na změny v přirozených procesech vašeho těla. V zásadě obrací vaše vlastní tělo proti vám. Tak to je. Nic víc nic míň. Musíte si tohle uvědomit.

VY SAMI STOJÍTE PROTI SOBĚ

Neexistuje nic, jako: „Teď vyloučím rohlíky a majonézu a pomůže mi to“.  Neexistuje nic jako nepřítel, kterého je nutné se zbavit. Musíte v zásadě přijmout sebe takového jaký jste a uvědomit si, že lupénka není nepřítel. Je to váš dobrý spojenec. Pomůže vám vrátit všemu tělu zdraví a přirozený pomalý rytmus. Pomůže vás očistit se od hnoje konzumu a společnosti založené na internetu. Pomůže vám být více spolu a sami sebou, protože právě vyhledávání a plánování výborných, chutných a zdravých jídel je krásný rituál sám o sobě.

Tohle vše je třeba si uvědomit a pak začít se změnami.

 

Rozhodnutí 

V ordinaci vám dají brožurku. Tu vyhoďte, je k ničemu a není v ní nic, co by bylo třeba nějak blíže prozkoumávat (tedy pokud se už nefasují moje knihy 4 kroky, to by byl rozdíl, tu prosím nevyhazujte:-). Dalším krokem, než se vrátíte do kožní ordinace, bude úprava vašich priorit a změna životních hodnot.

Potřebujete si uvědomit a rozhodnout se, zda chcete být zdraví uvnitř i navenek celý život, chcete svůj život zlepšit, začít žít bez stresu a v poklidu. Nebo se rozhodněte, zda vám to takhle vyhovuje a raději s občas namažete nějakým driákem, který vám ztenčí kůži tak, že budete ve 30. vypadat na 50 let a budete v zásadě spokojení s tím, jak žijete doposud.

Rozhodnutí je opravdu v léčbě lupénky zásadni. Buď chci a nebo nechci. Buď budu žít jako člověk nebo jako konzumní ovce. Buď se mi líbí stres, nemoci a vše okolo, co mne dovedlo do kožní ordinace s autoimunitním onemocněním, které obrací přirozené procesy v těle proti nám, nebo se mi to nelíbí a rozhodnu se s tím okamžitě něco udělat.

Protože jsem si to uvědomil. Uvědomil jsem si, že život je příliš krátký a příliš cený na to, abych jej trávil honěním se za speciálními mastmi na FB skupinách, abych se sám za sebe styděl, když se vysvlékám.

Uvědomte si, že máte na výběr.

A strava je prvním velkým krokem. Ne návštěva kožní ambulance. Tam se s trochou disciplíny třeba ani nepodíváte.

Jako první krok přečti moji knihu

 

V knize se dozvíš první kroky ke změně stravovacích návyků krok za krokem a samosebou ti pomůžu je i zavést do běžného života.

Dále tipy k péči o ložiska, o tělo a spoustu užitečných rad z praxe.

Helena Lachowiczová

Helena Lachowiczová

Autor

 Jsem lupénkářka už od 14 let. Prošla jsem si několika akutními fázemi, vymazala stovky tub s kortikoidy a po čase jsem přišla na to, že nejlépe se cítím, když jsem sama sebou a se svým tělem nebojuji.

K tomuhle poznání ale nevedla lehká cesta. Stejně jako většina z vás jsem si prošla několika ordinacemi kožních lékařů a snažila se svoji kůži zbavit ložisek a být zase „normální“.

Sama jsem si vyslechla nespočet urážek, nadávek a dokonce jsem jednou dostala zákaz do bazénu na veřejném koupališti. Prošla jsem desítkami zaručených terapií a nakonec jsem zjistila, že tělo je nejmoudřejším lékařem a pomůže si samo když musí.

Autor: Helena Lachowiczova

Už od 14 let mám lupénku a za všechny ty roky jsem vyzkoušela snad všechnu dostupnou léčbu, která je v ČR k mání. Bohužel na lupénku je léčba mastičkami krátká, a proto jsem začala hledat další způsoby, jak se této nemoci zbavit. Po několika letech jsem našla funkční a smysluplný plán, jak se projevů lupénky zbavit a jak s ní dále pracovat. Sledujte můj blog a dozvíte se, co jsem všechno vyzkoušela, které techniky fungují a jaké novinky jsou k mání v zahraničí.

Pin It on Pinterest