Pocity lidí, kteří mají lupénku ve vlasech, znám na vlastní kůži. Touto formou lupénky jsem trpěla ještě před čtyřmi lety, kdy jsem měla hlavu plnou bolestivých ložisek, které se vysévaly okolo ušních boltců, nad čelem, na spáncích a také vzadu na temeni. Ach, jak já tu lupénku na temeni nenáviděla!

Hrozně to svědělo, neustále jsem se škrábala a při mytí vlasů pak brečela bolestí. Šampon, který jsem používala jsem musela nakonec vyhodit a na nějaký čas jsem se pokusila přejít na přírodní kopřivový šampon, který mě tolik nedráždil, ale stále děsně štípal.

 

Ale to bylo v době, kdy jsem takřka lupénku neřešila a měla jsem toho už plné zuby.

Bylo to nad mé síly a tehdy jsem ještě netušila, že s lupénkou mohu dělat něco já sama a nečekat na záchranu v podobě nějakého speciálního šamponu od kožní lékařky.

 

Opravdu vím, jaké to je trpět bolestí, svěděním a také studem a pocitem méněcenosti právě proto, že máte „nějaké olezlé vlasy“. Lidi se na mne divně dívali a když jsem například jela autobusem, nesměla jsem se ani opřít o opěrátko, abych po sobě nezanechala „bílou“ spoušť.

A proto jsme dnes napsala tento článek. Už jsem trošku jinde. Lupénku ve vlasech nemám už dlouho, zbavila jsem se jí pomocí vlastních domácích receptů, z nichž nejlépe mi vždy zabral ten, který vám dnes popíši.

Článkem chci pomoci těm z vás, kteří ještě pátráte, nemáte o možnostech léčby svépomocí tušení a nebo možná jo, ale nemáte odvahu se do ní pustit. Možná proto, že se bojíte zklamání. I pro vás je můj blog a kniha, kterou jsem napsala pro podporu lupénkářů ve vlastním zájmu se léčit bez chemikálií a kortikoidů.

Tak a teď ten trik

Můj recept na domácí uklidňující kúru na vlasy můžete v klidu vyzkoušet, protože neobsahuje žádné chemikálie nebo dráždivé složky a je vhodný pro všechny psoriatiky v jakémkoliv věku.

Zároveň vás musím varovat. Pokud chcete najít skutečné řešení vašeho „lupénkového“ problému ve vlasech, není možné přemýšlet o této metodě pouze jako o nárazovém ošetření, ale musíte ji používat v delším časovém horizontu než se ložiska skutečně stáhnou a navíc k ní začít postupně řešit i stravu. Jinak nebudou mít výsledky kúry dlouhého trvání.

 

K samotnému receptu

Nejdůležitější ingredience, které budete potřebovat jsou:

 • kokosový olej
 • jablečný ocet
 • případně citron

Kokosový olej nechte rozpustit, aby byl tekutý a dejte do misky na kúru dvě polévkové lžíce. Poté přidejte lžíci jablečného octa a promíchejte ji s olejem. Pokud nemáte ocet, použijte citron.

Proč taková směska? Kokosový olej je přírodní zázrak, který vám pokožku hlavy nádherně zklidní a v případě, že budete mít na hlavě zašupená ložiska, dokáže účinně ložiska odšupit a lupy odloučit. Poté budou snadno vyčesatelné. Také zklidňuje zánět v pokožce, hydratuje, není příliš mastný a skoro celý se vstřebá a má pokožku do hloubky vyživuje. Ocet vlasy zaceluje, uzavírá a působí proti „mastnotě“ na vlasech.

Směs naneste na pokožku buď rukavicí, rukou nebo štětcem. Pořádně vmasírujte a poté celou hlavou zabalte do igelitu a ručníku. Nechte působit. Jak dlouho? To záleží na vás. Nejméně však 15 minut.

Lupénková ložiska, která jsou hodně rozškrábaná budou asi trochu svědět. Kdyby to bylo nesnesitelné, kúru vypláchněte z vlasů vlažnou vodou.

 

Opláchněte

Jakmile sundáte zábal, nachystejte si druhou směsku, tentokrát pro oplach vlasů od oleje. Do misky vymačkejte citron,  přidejte sodu a vodu.

Poměry: jedna kávová lžička sody, jedna lžíce citronu a voda na doředění.

Tuto směs poté vmasírujte do vlasů a opláchněte.

Zůstal vám na vlasech ještě nějaký olej? ůžete jej něžně vymít pomocí kopřivového nebo jiného přírodního šamponu, ale už jej nevtírejte do pokožky ale jen na délku a tu potom vysprchujte.

Za mokra je čas začít vyčesávat odloučené šupiny. Výhodou je, že u této metody se odlučují velké šupiny a není to vyčesávání tak hrozné, jako u malých šupinek z vlasů za sucha.

Použijte všiváček – hřebínek s jemnými hroty.

A je to! Tato „kůra“ je také oblíbená mezi nopoo uživateli, kteří si umývají vlasy právě pomocí sody a citronu. Používají také heřmánek, nálevy z kopřiv nebo třeba mouku, ale tu já vám skutečně nedoporučuji. Kokosový olej se v této metodě používá vzácně, ale používá se.

 

Lupénka ve vlasch se lokalizuje hlavně na hranicích s vlasy a na temeni.

A co dál?

Použití kúry vám zajistí několik dní klidu bez škrábání se a svědění. Šupiny se budou s každou další kúrou tvořit pomaleji a pokožka bude více hydratovaná a vláčná.

Ale to není vše.

Recept na kúru není samozřejmě samospásný a je to jen kapka v moři pro zdárné uzdravení vlasové pokožky. Proto, abyste dostali lupénku ve vlasech pod kontrolu, je potřeba zaměřit se na další změny v rámci vašeho životního stylu a stravy.

Je nutné vyloučit pečivo z bílé mouky, výrobky z ní i mouku samotnou. To je první, a celkem důležitý krok. Další kroky k nalezení rovnováhy ve stravě popisuji v mém e-booku Ve vlastní kůži.

Co provokuje vytváření nových ložisek a dráždí stávající?

 • časté a hrubé kartáčování vlasů kartáčem s hroty
 • lakování laky na vlasy, používání gelů a tužidel z chemickým složením
 • časté využívání fénu a difuzéru
 • natáčky
 • stahování vlasů do ohonů
 • barvení vlasů chemickými barvami
 • časté nošení kšiltovek, čepic a šátků
 • oplachování dráždivým šamponem nebo balzámem z chemickým složením

Mě osobně kúra velmi pomohla a jsem ráda, že jsem ji začala používat. I když jsem se samozřejmě bála oleje ve vlasech. Nechtěla jsem se na veřejnosti ukazovat s mastnými vlasy, není to vůbec příjemné, to znáte určitě také. Ale tato kúra není nijak extrémně mastná a nikdy mi vlasy nezamastila tolik, že bych musela začít používat dodatečný oplach.

Zase ale každý to budete mít jinak. Proto zkoušejte, testujte, hledejte…

Díky a příjemný den a zkoušení nového receptu a tipů

Vaše Helena

 

Autor: Helena Lachowiczova

Už od 14 let mám lupénku a za všechny ty roky jsem vyzkoušela snad všechnu dostupnou léčbu, která je v ČR k mání. Bohužel na lupénku je léčba mastičkami krátká, a proto jsem začala hledat další způsoby, jak se této nemoci zbavit. Po několika letech jsem našla funkční a smysluplný plán, jak se projevů lupénky zbavit a jak s ní dále pracovat. Sledujte můj blog a dozvíte se, co jsem všechno vyzkoušela, které techniky fungují a jaké novinky jsou k mání v zahraničí.

Pin It on Pinterest