Slýcháte v ordinacích kožních lékařů, “ Tak jeďte k moři, to zabírá nejlépe“? Já to slýchala od svých 14 let snad každé léto a řeknu vám, opravdu mě to nebavilo.

Jako průměrný občan z nižší střední vrstvy, jsme si v rodině nemohli moře dovolit. A tak jsem čekala do té doby, dokud jsem si na moře nevydělala sama.

A od té doby jezdím do Chorvatska. Miluji tu zem. Místní mořský vzduch prosycený je ten nejlepší balzám na moje nervy. Miluji místní kamínkové pláže, pohostinné lidi, kteří se nebojí prodávat a smlouvat.

Co je pro mě však nejlákavější jsou čerstvé mořské ryby, kterou prostě v Česku takhle čerstvé v restauracích ani jinde nekoupíte. A navíc jsou ty ryby celkem levné (300 g tuňák v přepočtu na naše asi 300 Kč a v Brně tak leda za 500 Kč a víc).

        

Lupénkář u moře

Letos jsme byli s mužem na dovolené v malém letovisku u Omiše. V půlce pobytu jsme si zaplatili výlet na ostrov Brač, který byl na celý den. Na palubě jsme potkali jiné čechy – pár. Muž měl lupénku a dost rozjetou.

No..nemluvili jsme spolu, nebyli moc upovídaní a nejspíš si chtěli jen užívat výletu lodí (který byl až nesnesitelně dlouhý a za chvíli i celkem nudný).

Ale zpět k setkání. Já na sobě neměla kromě tří miniaturních růžových flíčků vlastně nic a lupénku by na mě mohl člověk poznat jen díky bílým skvrnkám, které se ne a ne opálit. On měl plnou hlavu, obličej, uši, ruce až k předloktí a dál jsem neviděla, protože měl košily. A ve mě to hlodalo..

Mám se s ním dát do řeči? A nebude to třeba vypadat blbě? Co by na to řekli (on a žena), kdybychom třeba od nenuceného rozhovoru přešli na téma lupénka…

Tak jsem mlčela, taktně a zdrženlivě, ale on na mě často pomrkával a sledoval moje bílé flíčky. Sakryš, komunikace by možná fakticky nebyla od věci. Třeba se chtěl na něco zeptat. Třeba i já se chtěla zeptat, jak často sem jezdí, kde jsou ubytovaní, jak se jim tu líbí a co třeba také kde se léčí.

Ale neřekli jsme nic a to ani na zpáteční cestě.

Možná nám v tom bránilo COSI, co neumím pospat. Nějaký druh studu před druhými? Nějaký druh problému v komunikaci s druhou osobou o lupénce?

Stále na to nemůžu přijít. A celkem mě to trápí, proto jsem napsala i tento článek. Protože tuším, že mluvit o lupénce mezi lidmi je stále trochu tabu.

A jak to máte vy? Dovedete se bavit o lupénce s cizími lidmi?

Já se to stále učím a jsem ráda, že to mohu trénovat i zde prostřednictvím blogu. Je to trochu i taková terapie, kterou potřebuji. Hlavně kvůli sobě a také kvůli vám, protože chci aby každý pochopil, že být nemocný lupénkou prostě není hamba, není to konec světa ani lístek  na okraj společnosti.

Tak to prostě není a my, co jsme nemocní, máme vlastně štěstí. Protože nám dokáže NASTAVIT ZRCADLO a to velmi přesně a věcně. Je jen na nás jak se to naučíme interpretovat a poslouchat nebo zda na to budeme kašlat a myslet si něco o autoimunitních onemocněních…

Ale zpět k Chorvatsku….

 

Výlet byl na prd

Ten výlet na Brač – lodí – dvě hodiny plavby s obědem – nebyl skutečně nic moc. Moc dlouhý, moc hodin na palubě s lidmi, kteří nerespektují pocity lidí okolo sebe. Na horní palubě klidně kouří a klepou to lidem co jsou na spodní palubě do vlasů (sakra málem mi ty vlasy chytily). To mi tedy vadilo hodně.

Nehledě na to, že ty vajgly poté končili v moři.

Po příjezdu domů na pokoj jsem pro vás dala dohromady několik tipů, jak se co nejlépe opalovat a smažit u moře a co nejvíce si ložika lupénky opálit.

Také vám dám pár vyloženě cestovních tipů, které se vám do Chorvatska mohou hodit ať už jíte zdravě a normálně nebo ještě stále konzumujete polojídlo. Ale nebojte, dovolená je dovolená a za jedny hranolky vás nikdo prostě kamenovat nebude. Tak si je klidně dejte at už jíte zatím jakkoliv.

Já si je dala také a rovnou s olihněmi!

Pár tipů před odjezdem kamkoliv

  • Nezapomeňte si zabalit kokosový olej.
  • A také opalovací olej minimálně 50 faktor, mysleta na to, že jste hodně ciltliví na kůži a není dobré se spálit hned první den po příjezdu.
  • Kupte si plážový stan s UV filtrem, budete za něj neskonale vděční.
  • Zabalte si také vlastní přírodní šampon na vlasy, protože sůl je k nim nemilosrdná.
  • Nezapomeňte pokrývky hlavy, na místě vás vyjdou pekelně draho.
  • Pokud jíte paleo, nabalte si dostatek jídla s sebou, mnoho resortů tento druh stravování nepodporuje.

 

Pláž

Hurá, konečně jste na místě a vidíte pláž plnou krásných oblázků a modré moře, které vás neskutečně láká. Tak honem do plavek, ať už jste ve vodě! Nejdůležitější je totiž pohoda, kterou v nás moře a mořský vzduch evokuje. Prostě si to užívejte.

A jak se co nejlépe slunit, aby se ložiska stáhly?

V prvé řadě na to nemyslete a berte dovolenou jako dovolenou. Nejedete se přece léčit, ale jedete relaxovat k moři. Zásadní chybou je, když jedete k moři a čekáte nějaký výsledek, že se každý den pečlivě prohlížíte, rentgenovým pohledem měříte velikost ložisek a pak se deptáte, že se NIC neděje.

Tak klid, tohle není pro vás. Moře je o klidu a relaxu. Lupénka na to bude reagovat sama po svém a rozhodně to stresem a hlídáním ložisek neurychlíte ani neovlivníte.

Aby jste se náležitě zrelaxovali, dám vám pár rad na smažení se u moře.

Choďte se smažit každý den na co nejdelší možný čas. Vezměte s sebou dostatek vody ať nejste dehydrovaní a olej na opalování. Je mnohem lepší než krém. Jak jsem psala, čím vyšší faktor, tím lépe. Kůži potřebujete chránit před nezdravým UV zářením.

Nejlepší cyklus smažení je ten, kdy se jdete vykoupat do moře a poté se do sucha opalujete z obou stran, aby na vás sůl pěkně uschla. Mezi tím už se já většinou nemažu. Jakmile půjdete znovu do vody, namažte se olejem. Takhle to opakujte do zblbnutí.

Že to není nic převratného? Ani být nemá. Je to normální opalování se u moře s koupáním se v moři a relaxem. A to také potřebujete.

Sem tam se schovejte do stínu a večer se pořádně umyjte vodou na hotelu a natřete kokosovým olejem.

 

Ložiska zbělají

Lupénka, která je na kůži hodně šupinatá se začne hodně rychle odlupovat. To vás určitě nepřekvapí. Nejdůležitější je kůži odstraňovat co nejjemněji a nezpůsobit si oděrky do krve. Večer se můžete umýt mořskou houbou, kterou často koupíte na místních trzích.

Houba vám pomůže jemně odřít zbytek kůže a tu poté hezky promažete kokosákem. Do rána bude lupénka světlejší a nebude tolik šupit.

Co s vlasy?

Vlasy ošetřujte úplně stejně jako kůži, jen toho kokosáku používejte menší množství. Ženy s dlouhými vlasy budou potřebovat něco z domu na oplach, klidně i tuhý šampon a muži to tolik řešit nebudou s krátkými vlasy.

Ložiska ve vlasech co nejvíce namáčejte do moře a nechávejte uschnout a to opakovaně klidně několikrát denně.

Po týdnu u moře se většinou povede lupénku natolik stabilizovat, že ty nejhorší ložiska přestanou šupit a úplně zesvětlají. Po dvou týdnech většinou lupénka není už ani vidět.

Ale bacha! Není to jen mořem, ale i stravou. Jezte hodně zeleniny, ovoce méně a pijte vody kolik zvládnete.

Také pivo je okej a neublíží vám. Pokud budete mít možnost, vyhněte se pečivu (pro paleo jedlíky naprostá nezbytnost mít z domu něco jiného) a jezte ryby co to jde.

Hlavně klid a relax a uívejte si to.

Díky za přečtení a přeji i vám hezkou dovolenou

Vaše Helena

 

Autor: Helena Lachowiczova

Už od 14 let mám lupénku a za všechny ty roky jsem vyzkoušela snad všechnu dostupnou léčbu, která je v ČR k mání. Bohužel na lupénku je léčba mastičkami krátká, a proto jsem začala hledat další způsoby, jak se této nemoci zbavit. Po několika letech jsem našla funkční a smysluplný plán, jak se projevů lupénky zbavit a jak s ní dále pracovat. Sledujte můj blog a dozvíte se, co jsem všechno vyzkoušela, které techniky fungují a jaké novinky jsou k mání v zahraničí.

Pin It on Pinterest