Před více jak rokem jsem narazila na zajímavou jazykovou kampaň od Easylingo. O co se jedná?

Vlastně to nemá nic společného s lupénkou, ale tak nějak to téma do mého života patří. Angličtinu jsem totiž potřebovala ve chvílích, kdy jsem šla „s kůží na trh“ a potřebovala se domluvit se zahraničními dodavateli osobně na výstavách nebo přes e-mail.

A proto mě kampaň Easylinga zaujala, jelikož cítím, že 9 let angličtiny na základní škole a následné 2 roky na učňáku byly skoro ztráta času.

Z angličtiny jsem si nedovedla při své současné práci vybavit nic a vše jsem se naučila díky Google překladači, slovníku a louskání textů v angličtině a sledování videa v angličtině.

Což mě přivádí k první pozitivní věci, kterou jsem na Easylingu okamžitě viděla.

Učení je proces – nic se naneučíte, pokud nemáte zájem

A tohle tvůrce kurzu Easylingo pochopil. Stejně jako já, když jsem se pokoušela učit něco svého koně.

Jak do toho zapadá kůň?

Velmi. I on se totiž nechtěl učit nic, co jsem pro něj připravila. Stejná situace panuje mezi rodičem a dítětem pokud je posláno do státní školy.

Z práce se zvířaty jsem pochopila, že pokud mě žene moje vnitřní motivace to zvíře něco naučit, ale ono nechce a nemá o to zájem, mohu ho třeba bít, strašit, plašit nebo prosit na koleno, ale nenaučí se to. Ani opakování matka moudrosti nefunguje. Opakováním se tvoří zvyk, ale i ten zvyk musí být iniciován chtěním.

A tak jsem strávila 9 let na základní škole učením něčeho, co mě nebavilo a netušila jsem, k čemu mi to bude dobré. Samozřejmě si nepamatuji nic.

Jen samé pětky…

97 zdrojů jak se obklopit angličtinou

V mém případě jsem se angličtinou obklopit musela, protože mi nic jiného nezbývalo. Kdo chce jíst a mít z čeho platit nájem, prostě musí. A já pochopila, že nic ze školy neumím a tak se to nějk naučit musím.

Jak tedy?

Začala jsem četbou textů, které mě zajímaly v angličtině. Například takových, které jsem potřebovala k práci. Google překladač mi pomáhal, ale spoustu věcí jsem si musela prostě najít ve slovníku (on-line) abych něco nepochopila špatně.

Dále jsem koukala na nové filmy s titulky a později bez. Třeba taková pohádka Moana. To je perfektní na učení i pro děti. Mluví srozumitelně, zábavně, je to krásně příkladné.

Přesto přesně tento PDF návod je tím pravým, co dokáže váš zájem o učení se jazyka skutečně nastartovat. Rozhodně to není stará učitelka stojící před tabulí.

Když nemluvíte, ale rozumíte

Musím uznat, že mne kurz od Easylinga velmi zaujal. Je to příležitost, jak oprášit svoje staré „jazykové vybavení“ a začít pracovat na tom, kdo jste a co umíte. Já třeba z hodi.

Proč?

Protože když rozumíte, ale nemluvíte, je vám celá angličtina úplně k ničemu.

A nebo, když nerozumíte a nemluvíte a víte, že to potřebujete, protože vám jinak něco důležitého uteče.

Sama to dobře znám.

Na poslední výstavě v Kolíně nad Rýnem jsem měla chuť ptát se výrobců na tolik věcí, ujasnit si některé myšlenky a výklady a vždy ze mě vypadlo něco jako … “ bla bla blá“.

Nikdo mi nerozuměl, polil mě pot a zrudla jsem jak rak. A nevydala ani hlásku.

Pak už se ani necítíte sami sebou…

A přitom bych anglicky měla mluvit jedna báseň! Nyní si cokoliv přečtu (nikoliv přeložím, opravdu přečti a rozumím) sleduji nenáročné filmy a vyhledám si čím dál složitější témata.

Pokud však nedokážu anglicky mluvit, necítím se dobře a vnímám to jako problém sama v sobě. Drásá mě to uvnitř, cítím se nekompletní a vím, že s tím musím něco udělat.

Čím budeš v budoucnu? Průvodkyní na hradech

Nedávno jsem se bavila s otcem a mojí mladší sestrou Natálií o její budoucí práci. Zajímalo mne, co by chtěla dělat. Sice jí je jen 13 let, ale za chvíli bude rozhodovat o tom, kam půjde studovat. Nerada bych, aby udělala takovu chybu, jako já v jejích letech. Nemusí přece začínat od nuly u fritézy:-)

A tátá povídá, že Natálka umí dobře jazyky, a tak by měla jít dělat průvodkyni někam na památky.

WOOW!

Klesla mi čelist.

Cože? Průvodkyně na památkách?

Kolik myslíš, že taková průvodkyně bere peněz? Z historických dat ZDE táto zjistíš, že průměrná mzda dělá cca 12 – 18 tisíc měsíčně.

Hrubého.

Takový plat už nejspíš příští rok bude mít i nejnižší pomocná kuchyňská síla. A tak jsem jí poradila, že pokud chce dobře pracovat a vydělávat hned od ukončení studia, ať jde na školu programování. Firmy se přetrhnou, kdo ji zaměstná!

Ne, ne… žádná průvodkyně na hradě. Ať si v klidu vydělá na to, co chce v životě zažít a koupit si a hrad si může třeba koupit:-ú. 

Naskočíte taky?

Letos se otevírá nový kurz Easylinga. Chcete být u toho? Já už si na kurz brousím zuby:-)

Přijměte pozvánku na weninář od Easylinga, kde se dozvíte,jak to tedy je s tím memorováním. Potkáme se tam?

24. srpna ve 20:00

Autor: Helena Lachowiczova

Už od 14 let mám lupénku a za všechny ty roky jsem vyzkoušela snad všechnu dostupnou léčbu, která je v ČR k mání. Bohužel na lupénku je léčba mastičkami krátká, a proto jsem začala hledat další způsoby, jak se této nemoci zbavit. Po několika letech jsem našla funkční a smysluplný plán, jak se projevů lupénky zbavit a jak s ní dále pracovat. Sledujte můj blog a dozvíte se, co jsem všechno vyzkoušela, které techniky fungují a jaké novinky jsou k mání v zahraničí.

Pin It on Pinterest